Japończycy i nostalgia, czyli covery w anime

Pewnie większość z Was, którzy jakkolwiek interesują się Japonią i tamtejszą muzyką popularną zauważyła, że Japończycy uwielbiają coverować stare, klasyczne już w ich kulturze utwory. Czasami są to piosenki z lat 80. a w ostatnich latach zaczynają pojawiać się covery już nawet tych po roku 2010, które znalazły swoje miejsce w kulturze Japonii, czy w jakichś znaczących subkulturach.

Japończycy i nostalgia, czyli covery w anime

Jedną z nich, którą na pewno bardzo dobrze znacie jest anime i dzisiaj właśnie chciałem przedstawić Wam jak dużo coverów znajduje się w seriach, gdzie w wielu przypadkach nawet nie jesteście tego świadomi. Zwrócimy uwagę na te popularne, gdzie można się często domyślić, że są one coverami, chociażby przez samą aranżację utworu, jego wizualia lub po prostu “feeling” jaki nam daje, po te mało popularne, z których większość pewnie nie zdawała sobie nawet sprawy. Oczywiście nie będziemy się przyglądać wszystkim (a może będziemy, jak będzie duże zainteresowanie), gdyż jest tego po prostu za dużo, ale w tych najciekawszych przypadkach spróbujemy wejść głębiej i dowiedzieć się co stało za pomysłem umieszczenia coverów konkretnych utworów w seriach, a także zwrócimy uwagę na same utwory, ich genezę i znaczenie kulturowe.

Post podzielimy pewnie na kilka części ze względu na obszerność tematu, a w pierwszej z nich nie uciekniemy daleko w przeszłość i przyjrzymy się temu sezonowi anime, gdyż zawiera on mnóstwo coverów. Mowa tu głównie o trzech seriach – “Make Heroine ga Oosugiru!” (w dalszej części tekstu “Makeine”), “Tokidoki Bosotto Russia-go de Dereru Tonari no Alya-san” (w dalszej części tekstu “Roshidere”) i “VTuber Nandaga Haishin Kiri Wasuretara Densetsu ni Natteta” (w dalszej części tekstu “Vden”).

Zacznijmy może od “Vden”, które fabularnie opowiada o VTuberkach, gdzie kultura coverowania piosenek jest, można powiedzieć, silna jak nigdzie indziej. Często są to też kawałki bardzo nowe, czy w ostatnich latach na czasie i tego samego konceptu trzyma się anime, które do swoich endingów wybrało wiele utworów powstałych po 2010 roku, czy nawet po 2020.

Przyjrzyjmy się wybranym. W pierwszym odcinku możemy usłyszeć “Champagne ni Narikirenai Watashi wo”, który w anime wybrzmiał głosem Sakury Ayane, a w oryginale wykonany został przez zespół Shiggy Jr. Tutaj mimo, że utwór swoją premierę miał w 2018 roku, to już w jego pierwotnej wersji można dostrzec, że jest to piosenka, która mocno nawiązuje w swojej aranżacji do lat 80-90. i brzmi jak w miarę typowy utwór popowy z tamtych lat.

Drugi odcinek przedstawił nam piosenkę “Otokoto Onna no Love Game”, klasyczną już piosenkę w stylu enka, powstałą w 1986 roku, w wykonaniu Miki Hino i Shiro Aoi. Utwór był wtedy jednym z najpopularniejszych, w dużym stopniu dzięki temu, że był wykonany przez duet damsko-męski, co było atrakcyjne do śpiewania przez pary.

W jednym z kolejnych odcinków pojawia się również cover utworu “Odoru Akachan Ningen”, czyli oryginalnie ending do anime “NHK ni Youkoso” z 2006 roku.
W serii dostajemy jeszcze parę innych coverów, w tym “Cobalt Memories” do Harumaki Gohan z 2017, “Not Bocchi… Natsu” od Dempagumi.inc z 2013, a takżę parę innych i tych, które jeszcze nie miały premiery w anime.

Kolejną serią, na którą spojrzymy jest “Roshidere”, który podobnie jak poprzednik, również dostarcza nam nowy cover w każdym odcinku. Tym razem jednak wszystkie piosenki wykonywane są, grającą główną postać, Sumire Uesakę, która sama jest fanką nostalgicznych utworów. Podobnie jak w “Vden”, w “Roshidere” zobaczymy wiele coverów z różnorodnego zakresu gatunkowego i czasowego. Jednak przeciwnie do “Vden”, tutaj dostajemy więcej piosenek popularnych za granicą, które na pewno będziecie kojarzyć.

Zaczynając od tych, których mało kto nie kojarzy. W drugim odcinku Sumire wykonuje utwór “Kawaikute Gomen”, który zdobył ogromną popularność na TikToku w latach 2022-2023 i był wtedy na pewno jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów japońskich na świecie.

Do tego, w odcinku dziewiątym, zaśpiewany zostaje cover “World is Mine”, jednej z najpopularniejszych vocaloidowych piosenek w historii, w kompozycji od ryo(supercell).

Ciekawym przypadkiem jest tu również pojawienie się utworu “Himitsu no Kotoba”, w oryginalnej wersji wykonanego przez Kaf, która na potrzeby serii zaśpiewała go w duecie z Sumire.
Dodatkowo mamy też parę klasycznych utworów, które pojawiały się już nawet w innych seriach anime (niekoniecznie jako covery). W ósmym odcinku znalazło się “CHE.R.RY”, pierwotnie wykonany przez solistkę YUI w 2007 roku, opowiadający o pierwszej, niewinnej miłości. Co ciekawe nie jest to w tym sezonie jedyny cover utworu tej wokalistki, ale o tym nie długo.

Drugim z klasyków jest “Chiisana Koi no Uta”, od Mongol800 z 2001 roku. Tutaj mówimy już o prawdziwym, kultowym utworze, który zapisał się w historii muzyki japońskiej na zawsze i pewnie znany jest również wielu z Was. Piosenka ta jest również piosenką o miłości, opisującą ją w prosty sposób, jednak zawierająca w sobie sporo głębi. Można ją nazwać uniwersalną piosenką o miłości, którą zna prawie każdy Japończyk. Sam utwór coverowany jest bardzo często i w samych seriach anime był śpiewany już kilkukrotnie.

Dość znanym kawałkiem, zwłaszcza wśród starszych fanów anime i dość niespodziewanym na liście coverów “Roshidere” jest “Hare Hare Yukai”, czyli utwór z anime “Suzumiya Haruhi no Yuuutsu” z 2006 roku.
Poza tym w serii znalazły się jeszcze covery “Gakuen Tengoku” od Finger 5 z 1974 roku, jednej z najbardziej kultowych piosenek lat 70’ traktująca o przyjaźni. Bardzo popularna w tamtym okresie (1991 rok) “Love Story wa Totsuzen ni” od Kazumasy Ody i “Omoide ga Ippai” od H2O z 1983, które na pewno wiele osób dobrze kojarzy, ale może o tym nie wiedzieć, dopóki nie odpali piosenki.

Zauważyć można, że utwory wybrane jako covery do “Roshidere” nie są przypadkowe i w dużym stopniu pokrywają się z tematyką serii, opowiadają często o tematach takich jak przyjaźń, niewinność, pierwsza miłość, nostalgia, czy młodość. Sumire Uesaka komentując endingi powiedziała, że wśród nich jest jedna piosenka, do której wyjątkowo się przyłożyła i włożyła najwięcej energii, jesteście w stanie zgadnąć która?

Przejdźmy teraz do serii “Makeine” która zaoferowała nam trzy covery, gdzie każdy z nich został wykonany przez inną, główną bohaterkę.

Pierwszy z nich zaśpiewała Hikaru Toono i był to utwór “LOVE2000” od wokalistki hitomi, jak nazwa wskazuje z 2000 roku. Piosenka ta była szeroko powiązana ze sportem, gdyż była najpierw piosenką przewodnią na finały “Japan Series” w baseballu, a jeszcze większą popularność zdobyła po tym, jak złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Sydney, w maratonie, Naoko Takahashi, powiedziała, że słuchała tej piosenki podczas przygotowań do biegu. Utwór stał się jednym z symboli przełomu milenijnego w Japonii.

Piosenką numer dwa jest “CRAZY FOR YOU”, w serii zaśpiewana przez Shion Wakayamę, a w oryginale przez japońsko-amerykańską wokalistkę Kylee w 2010 roku. Utwór opowiadał o dość skrajnych i silnych uczuciach do drugiej osoby, którymi narrator jest przytłoczony i ma problem z odpowiednim ich zrozumieniem. Nawiązuje do trochę szalonego, młodzieńczego zauroczenia, pierwszej miłości, z którą ciężko sobie poradzić emocjonalnie. “CRAZY FOR YOU” było kluczową piosenką w karierze Kylee i znacząco pomogło jej wybić się na scenie muzyki japońskiej.

Trzecim i ostatnim utworem w “Makeine” jest “feel my soul” i tak jak wcześniej wspomniałem, jest to drugi cover utworu YUI w tym sezonie, tym razem z roku 2005. W anime piosenkę wykonuje Momoka Terasawa. Jeśli chodzi o sam utwór to jest to pierwszy major singiel YUI i jednocześnie ten, który od razu przyniósł jej ogromną popularność. Piosenka zawiera elementy refleksji nad życiem i dążeniem do samospełnienia, co jest charakterystycznym motywem w twórczości YUI. To ile utworów YUI stało się kultowymi, a także to jak wielu artystów, tych mniejszych jak i tych największych dzisiejszego pokolenia wskazuje YUI jako jedną ze swoich inspiracji pokazuje jak duży wpływ miała ta dziewczyna z gitarą na japońską muzykę, ale to jest jednak temat na trochę inny artykuł.

To by było tyle jeśli chodzi o ten sezon. Istnieje jeszcze jednak nieokreślona liczba innych serii, w których pojawiły się covery innych piosenek, albo po prostu oryginalne wersje starych utworów.