Memento Mori – historia poprzez muzykę

Memento Mori to gra mobilna, która dużą uwagę przykłada do elementu wizualnego i muzycznego. Każda postać w grze ma swój utwór, który przedstawia jej historię oraz światopogląd, a wszystko to otoczone niekończącą się nigdy grą typu “idle” z elementami gachy.

Memento Mori – historia poprzez muzykę

Wszystko zaczęło się 20 sierpnia 2021, gdy na YouTubie pojawił się utwór “Kuma” (oficjalnie przetłumaczony jako “My Stuffed Bear”) od piosenkarki Koresawa. W teledysku mogliśmy zobaczyć fantastyczne ilustracje oraz tajemniczą postać Soltina. Tekst przedstawiał historię jej oraz starego, pluszowego misia, który często się rozpruwał i trzeba było go od nowa zaszywać oraz ogrom emocji i przywiązania dziewczynki do tego niedźwiadka. Dopiero po ponad roku dowiedzieliśmy się, że niedźwiadek to memento po jej starszej siostrze, która poświęciła się za nią i była przez długi czas torturowana najgorszymi metodami za podejrzenia bycia wiedźmą. W tekście piosenki za to, tak naprawdę adresatem wszystkich emocji okazała się właśnie jej siostra.

Wracają jednak trochę do elementu muzycznego, po wydaniu pierwszego utworu, systematycznie otrzymywaliśmy kolejne kawałki wykonywane przez różnych, zazwyczaj popularnych artystów. W grze zaśpiewali chociażby Atarayo, Kano, ChouCho, DAZBEE, Hakubi, czy Haruna Luna, której utwór z gry mogliście usłyszeć live na Pyrkonie 2023. Przez ten okres nikt tak naprawdę nie wiedział o co chodzi, było co prawda gdzieś tam wspomniane, że ma to być jakaś gra, ale po roku wychodzenia tylko utworów i żadnej informacji zaczynano już trochę powątpiewać. Koniec końców okazało się, że była to bardzo długa kampania promocyjna, a gra miała premierę 18 października 2022 roku.

Czy kampania zakończyła się sukcesem? Zdecydowanie. Gra przyciągnęła sporą liczbę graczy i w 2023 roku była 5. najlepiej zarabiającą japońską grą mobilną oraz zdobyła wiele różnych nagród, chociażby w kategorii „Najlepsza historia”.

Nieznany jest również kompozytor utworów, jednak ludzie podejrzewają, że jest to Takanobu Yabuuchi, gdyż na jego profilu Linkedin, fani gry znaleźli informację, że jest on kompozytorem w Bank of Innovation, czyli firmie, która stworzyła grę. Jako, że muzyka w utworach jest dość spójna, zakłada się, że robi ją jedna osoba. Choć od tej reguły też są wyjątki, jak np. drugi utwór DAOKO do gry został wydany na jej własnej płycie i po raz pierwszy podano kompozytora jakiegoś utworu, którym był Hideya Kojima (ORESAMA).

Wyróżniającym elementem gry jest także to, że każdy utwór posiada swoją angielską wersję, jednak w ich przypadku nigdy nie został podany artysta wykonujący.

A dlaczego ten artykuł i czemu teraz? Gdyż właśnie wczoraj, 17 stycznia 2024, w końcu, po 2,5 roku od wydania pierwszego utworu na YT, 39 kawałków (czyli nie wszystkie, pozostałe są dostępne na YT) na trzech różnych płytach, pojawiło się na serwisach strimingowych, takich jak Spotify. Wcześniej, 25 października ten sam album “Memento Mori Lament Collection vol.1” został wydany fizycznie, ale dopiero teraz można go posłuchać online. Swoją drogą, dziś na naszych mediach społecznościowych pojawił się również unboxing wspomnianej płyty, zapraszamy do obejrzenia!

Poza tym zapraszamy do przesłuchania utworów, gdyż są one, bardzo prosto mówiąc, dobre i jako, że są głównym elementem gry to skupione jest na nich mnóstwo pracy. Każdy utwór ma jakąś historię powiązaną z postaciami, którą przedstawia, a do tego angielskie tłumaczenie, co pozwala nam łatwiej zrozumieć przekaz.

Memento Mori jest jedyną w swoim rodzaju grą i tym jak przez muzykę przedstawia świat i postacie. Japończycy są akurat mistrzami w używaniu piosenek, w taki sposób, aby posiadały one u słuchacza jakieś powiązanie emocjonalne. Sprawia to, że lepiej odbieramy utwór i bardziej się do niego przywiązujemy, dlatego w ostatnich latach rzadko się zdarza, że jakiś utwór niepowiązany z żadnym filmem, czy anime ląduje na pierwszych miejscach rankingów.

Piosenki z Memento są przykładem tego w najwyższej jakości.

 

Linki:

YouTube (JP)
YouTube (EN)
Spotify (Disc 1, JP)
Spotify (Disc 2, JP)
Spotify (Disc 3, JP)
Spotify (Disc 1, EN)
Spotify (Disc 2, EN)
Spotify (Disc 3, EN)